ÖĞRENCİ KOÇLUĞU

ICF koçluğu şöyle tanımlar; günümüzün belirsiz ve karmaşık ortamlarında, kişisel ve mesleki potansiyeli maksimize eden, müşteriyi daha fazla düşünmeye teşvik ederek yaratıcı süreçler içine girmesi için ilham veren, müşteri ile koçun işbirliği içinde olduğu bir ilişkidir.

 

Öğrenci koçluğu hangi faydaları sağlıyor?

Öğrenci koçluğu 12 yaşından büyük, kendisi için hedefleri olan ya da hedef belirlemek isteyen gençler için uygundur. Öğrenci koçluğu sürecinde gençlerin kendine güvenen, inanan, gelecek hedefleri yaratabilen, kendi kaynaklarını fark edip kullanabilen, kendini istediği gibi ifade edebilen bireyler olabilmeleri yolunda ilerleniyor.

Ne zaman çalışmaya başlamış olursanız olun hedefinize ulaşmak için kaç saat ve günün hangi saatlerinde çalışmanız gerektiği,

Bu süreçte nasıl ders çalışmanız gerektiği,

Nasıl bir çalışma planı izlemeniz gerektiği,

Seviyenize göre hangi dersten hangi kaynakları çözmenin size daha yararlı olacağı,

Hangi tip soruları sürecin hangi döneminde çözeceğiniz,

Deneme sınavlarında nasıl verim artıracağınız,

Süreyi nasıl kullanacağınız,

Nasıl ve ne sıklıkta tekrar yapacağınız

Konuları üzerinde ağırlıklı olarak durulmaktadır.

 

Öğrenci koçluğunda anne babalar sürece ne derece katılıyor?

Öğrenci koçluğunda ilk görüşme aileyle birlikte yapılıyor. Sonraki görüşmeler ise sadece öğrenciyle yapılıyor. Öğrenci isterse daha sonra anne-babasını koçluk görüşmelerine davet edebiliyor. Öğrenci koçluğunda aileler bir adım geride durup destekleyici unsur olarak yerini almaktadır.

 

Öğrenci koçluğu süreci nasıldır?

Öğrenci ve koç birlikte karar verdikleri gün ve saatte  bir araya geliyor, gencin hedeflerine odaklanıyorlar. Öğrenci ve koç arasındaki ilişki güven ve samimiyete dayanıyor. Bilgilerin koç ve öğrenci arasında gizli kalması gerekiyor. Gençler tüm süreçte bağımsız bir birey olma yolunda ilerlerken, aynı zamanda kendilerine koçluk yapmayı da öğreniyorlar.

 

Öğrenci koçluğu ne kadar sürüyor?

Online görüşmeler 30 dakikadır. Yüz yüze görüşme süresi 40 ila 50 dakikadır. Görüşme sayısı ise öğrenciyle birlikte belirleniyor. Tavsiye edilen minimum görüşme sayısı 12‘dir.

 

Neden Koçluk Almalıyım?

Çünkü ;

Hedef Belirlemek İstiyorum

Geleceğim Hakkında Kararlar Vermek İstiyorum

Kendimi Daha İyi Tanımak İstiyorum

Başarımı Arttırmak İstiyorum

Kendi Sorumluluğu Almak İstiyorum

İlişkilerimi Daha İyi Yönetmek İstiyorum

Test ve Deneme Çözme Tekniklerini Öğrenmek İstiyorum

Haftalık Program Takibi İle Yönetilmek İstiyorum