Eğitim Koçluğu Sertifikası Nedir?

Eğitim Koçluğu Sertifikası Nedir?

Koçun kelime anlamı, kalite normları, hizmet prosedürleri ve yasal süreçler çerçevesinde; koçluğa ait süreçlerin iş organizasyonları ve süreçleri başlatma faaliyetlerini gerçekleştiren, koçluk sürecini yürüten ve bireysel mesleki gelişimini sağlayan nitelikli kişidir. Koç, müşterilerinin profesyonel ve kişisel potansiyellerini gerçekleştirmeye yönelik farkındalık, gelişim ve çözüm seçeneklerini artırıcı ve bu yönde destekleyici çalışmaları yürütür.

Eğitim koçluğu sertifikası, eğitim koçluğu eğitimi sonunda gerekli başarının gösterilmesi sonucunda alınan belgedir.

Öğrenci koçluğu Eğitimi ve eğitim danışmanlığı eğitimi sonunda bir eğitim koçu olarak öğrencilerin sosyal ve kişisel gelişimine destek olması beklenir. Onlara küçük yaşlarından itibaren okul yaşamlarında,aile, öğretmen ve arkadaş ilişkilerinde farkındalık kazandırılır. Eğitim koçluğu eğitimi olan öğrenci koçu, çalıştığı öğrencilerin yeteneklerini çok erken yaşta fark edebilir, bunları ortaya çıkarabilir. Öğrencilerin farkındalıklarını arttırarak başarılı olacakları yolda yatkınlıklarını, kendilerini keşfetmeleri sağlanır. Eğitim koçluğu sertifika programına katılan katılımcılar, öğrencilerin çalışmalarına daha yoğunlaşmasına, hedeflerine daha net yönelmesine yardımcı olurlar. Öğrencilerin hazırlandıkları sınav süreçlerinde zihinsel olarak rahatlaması koç ile birlikte daha başarılı hazırlanmaları sağlanır. Bu eğitimi alan kişiler, öğrencilerin hedeflerine ulaşmasının pratik çözüm yollarını öğretebilmesi; öğrencinin okul hayatı ve özel hayatı arasındaki dengeyi kurabilmesine yardımcı olması, öğrencinin potansiyelini keşfetmesi ve zihinsel performanslı mükemmele ulaştırabilmesini sağlayabilmektir. Eğitim koçluğu sertifikası ile eğitim koçluğu yaparak, ek kazanç elde etme imkanı oluşturabilirsiniz. Eğitim danışmanlığı eğitimi sonunda alınacak eğitim danışmanlığı sertifikası sizlere Eğitim Danışmanlığı yaparak yeni iş fikirleri oluşturabilme fırsatı sunar. Sahip olacağınız eğitim koçluğu sertifikası, öğrenci koçluğu, eğitim danışmanlığı sertifikası sizlere eğitim koçluğu öğrenci koçluğu eğitimi ve eğitim danışmanlığı yapabilme ve ek gelir elde edebilmek için iş fırsatları sunmaktadır.

Eğitim Koçluğu Sertifikası Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçluğu sertifikası sayesinde özel okullarda öğrenci koçluğu yapılabilir. Öğrenci koçu olan kişiler öğrencilerinin gelişimine katkıda bulunur ve düzenli bir şekilde öğrencilerini takip eder. Dersleri ile olan ilişkisine, arkadaşlarıyla olan ilişkisine ve hatta ailesi ile olan ilişkisine dikkat ederek onun her zaman gelişmesine yardımcı olur. Bu işi yapmak isteyen kişilerin ise kursa katılım gerçekleştirmesi ve bu sertifikayı alması gerekir.

Eğitim Koçluğu Sertifikası Nasıl Alınır?

Öğrenci koçluğu sertifikası almak için üniversiteler ve üniversite onaylı kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifika programına katılmaları gerekir. Bu sertifika programları genellikle uzaktan eğitim şeklinde yapılmaktadır. Eğitimler ortalama bir ay sürmektedir. Bu kurslara kayıt olduktan sonra eğitim koçluğu sertifikası 1 ayın sonunda alınabilir. Eğitim koçluğu sertifikası alındıktan sonra öğrencilere eğitim koçu olarak hizmet imkanı sağlanabilir. Üniversite işbirliği ile hazırlanan öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifika programına katılarak e-devlet'te sorgulanan üniversite öğrencisi sertifika sahibi olabilirsiniz.

Eğitim Koçluğu Sertifikası Nereden Alınır?

Öğrenci koçluğu sertifikası almak isteyen öncelikle bu eğitimi veren kurumlara kayıt olmalıdır. Uzaktan online eğitim şeklinde yapılan eğitimlere internet üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz. Üniversite ve üniversiteye bağlı kurumlar tarafından düzenlenen sertifika programları sonunda e-devlette sorgulanan üniversite onaylı sertifika sahibi olursunuz. Bu kurslara kayıt olduktan sonra belirli bir sürü eğitim alınması gerekir ve eğitimin ardından ise yapılacak sınavda başarılı olunması halinde sertifika almaya hak kazanılır. Aşağı yukarı ortalama 1 ay boyunca eğitim görülür ve bir ayın sonunda ise bu sertifika alınır.

Eğitim Koçluğu Sertifikası Kimler Alabilir?

Eğitim koçu olmak isteyen öncelikle eğitime katılıp eğitim sonunda başarılı olmaları gerekir. Bu Sertifikayı almak isteyen kişinin öğrenciyle iyi iletişim kurması beklenir. Ayrıca empatik dinleme becerisine sahip olması gerekir. Öğrenci koşulu sertifikası almak isteyen kişiler bir ay boyunca bir eğitime girerler ve daha sonra ise başarılı sonuçlar ortaya çıktığında bu sertifikayı almaya hak kazanırlar.

Öğrenci koçluğu eğitimine katılacaklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Öğrenci koçluğu sertifikası ile takım koçluğu kurumsal Koçluk yapmak isteyenler
 • Okullarda eğitim ve öğrenci koçluğu yapmak isteyenler
 • Koçluk hizmeti vermek isteyenler
 • Öğrenci koçluğu sertifikası ile bireylere ve çocuklara hedeflerinde yardımcı olmak isteyenler
 • MEB öğretmenleri
 • Eğitim koçluğu sertifikası ile özel öğretim kurumlarında çalışanlar
 • Öğrencilerle iletişimini güçlendirmek isteyenler
 • Eğitim koçluğu sertifikası ile öğrencilere yol haritası belirlemede destek olmak ve fayda sağlamak isteyenler
 • Herhangi bir eğitim kurumunda çalışanlar
 • Eğitim koçluğu sertifikası ile Koçluk hizmeti vermek isteyenler
 • Bireylere hedefleri için yardımcı olmak isteyenler
 • Eğitim koçluğu sertifikası ile öğrencileri hedef belirleme ve başarıya ulaşma gibi kavramlarla tanıştırmak isteyenler
 • Öğrencilere yol haritası belirlemede destek olmak ve fayda sağlamak isteyenler
 • Öğrencilerle iletişimini güçlendirmek isteyenler katılabilir.

Eğitim Koçluğu Sertifikası Neden Önemlidir?

Kendi çocukları ile iletişim becerilerini geliştirmek isteyen ebeveynler, öğrencilerin okul, aile ve özel yaşamlarındaki başarı yolculuğuna profesyonel olarak koçluk yapmak isteyen eğitimciler, danışmanlar, uzmanlar ve kişisel gelişim profesyonelleri için düzenlenmiş bir programdır. Dolayısıyla öğrencilerle çalışmaktan keyif alan, geleceğimizin temsilcilerine, kendilerini keşfederek yaşamlarındaki maksimum performansı yakalamaları konusunda profesyonel olarak koçluk yapmak isteyenlerin çokça tercih ettiği bir mesleğe bu şekilde adım atmak, öğrencilere bu zorlu süreçte yardım etmek, onları motive etmek açısından önem taşımaktadır.

Eğitim Koçluğu Sertifikası Faydaları Nelerdir?

Bu Sertifikayı alarak;

 • Birebir eğitim koçluğu ve eğitim danışmanlığı yapabilirsiniz.
 • Online eğitim çok koçluğu sertifikasıyla devlet ve özel okullarda çalışabilirsiniz.
 • Danışmanlık merkezlerinde çalışabilirsiniz. Kendi özel ofisinizde çalışabilirsiniz.
 • Online öğrenci koçluğu sertifikası ile etüt merkezlerinde çalışabilirsiniz.
 • Online eğitim danışmanlığı sertifikası ile koçluk merkezlerinde çalışabilirsiniz.
 • Online eğitim danışmanlığı sertifikası ile özel öğretim merkezlerinde çalışabilirsiniz.
 • Online eğitim koçluğu sertifikası ile koçluk eğitimi vermek isteyen kurumlarda çalışabilirsiniz.
 • Online eğitim danışmanlığı sertifikasıyla koçluk merkezi açabilir ve kendi merkezlerinizde koçluk yapabilirsiniz.