Online Eğitim Koçluğu Nelerdir?

Online Eğitim Koçluğu Nelerdir?

Değişen Dünya’da artık teknoloji, bilimin de hızla ilerlemesi ile bizler de yepyeni avantajlara sahip olmaktayız. Bu avantajlardan birkaçı internet bilgisayar televizyon gibi kitle iletişim araçları olmaktadır. Klasik eğitimi yani yüz yüze eğitimi düşündüğümüzde bu oldukça yaygındır fakat değişen dünyada ve teknolojide artık klasik eğitimin yerini online eğitim almıştır. Artık kurumlar uzaktan eğitimi de çok yaygın bir şekilde vermektedir. Online eğitim sistemleri kişilere zaman ve mekan tercihinde özgür kılmayı sağlıyor. Peki bu ne demek? Kişiler günlük hayatlarında oldukça yoğun olabilirler yüz yüze kurumların verdiği eğitimlere katılma imkanlarına sahip olmayabilirler. Yüzden online derslerle günlük hayatta ne kadar yoğun olursak olalım boş zamanlarımızı değerlendirerek istenilen saatte ya da günlerde online derslerden faydalanma imkânına sahip oluyoruz. Şöyle bir yanılgı olabiliyor: online eğitimlerin klasik yani yüz yüze eğitimler kadar verimli olamayacağını ya da konuları öğrenilmesi gereken şeyleri tam anlamıyla öğrenilemeyeceğini düşünülebiliyor. Öğrenci koçu olmak istiyorsanız bu tür yanılgılara düşmemelisiniz. Online eğitimler de aynı klasik eğitimler gibi aynı kapsam ve içerik zenginliğine sahip alıyorlar ve bu eğitimleri bitirenlerde klasik eğitim alanlarında da sertifika ve diploma sahibi olarak çalışabiliyorlar. Online koçluk eğitimi ile uzmanlaşabilir ve ek bir iş olarak ya da kendi işinizi kurarak öğrenci koçluğu da devam ettirebilirsiniz.

Online Eğitim Koçu Nasıl Olunur?

Online Eğitim koçluğu ile ilgili en merak edilen sorulardan birini de online eğitim koçu nasıl olunur oluşturuyor. Öncelikle eğitim ile ilgili bir mesleği yerine getirmek için gerekli görülen bazı niteliklerden bahsetmek gerekir.

Eğitim koçu, eğitim sektöründe deneyimli olabileceği gibi psikoloji ve danışmanlık geçmişine de sahip olabilir. Eğitim koçluğu için gerekli görülen 4 yıllık üniversite eğitimine ek olarak ise eğitim koçluğu sertifika programı önerilir. Koçluk becerilerini ve bilgilerini içeren sertifika eğitimlerini ise danışmanlık merkezlerinden ya da uzaktan eğitim platformlarında alabiliyorsunuz. Yalnız hiçbir sertifika programı sizi öğrenci koçu yapmayacağı için mesleği sadece belge almakla sınırlamamalısınız.

Kendisini eğitim ve öğrenci psikolojisi konusunda geliştiren; sosyoloji, psikoloji ve PDR mezunları diğer adaylardan daha öne çıkarak bu alanda çalışabilirler. Fakat belirttiğimiz gibi bir koç gibi düşünebilmek ve koçluk becerilerini geliştirmek için sertifika dışındaki kaynaklara da yönelmeniz gerekir. Bu yönden eğitim sektöründe çalışmak, eğitim ile ilgili yabancı kaynakları incelemek ve koçlukla ilgili becerileri edinmek, çok daha önemli olacaktır.

Yine danışmanlık şirketlerine başvurarak online öğrenci koçluğu hizmeti verebilir ya da danışmanlık ile ilgili diğer eğitimleri alarak gelişiminizi sürdürebilirsiniz. Örneğin danışmanlık merkezlerindeki eğitim danışmanlığı, ileride öğrenci koçu olabilmeniz için en iyi başlangıçlardan biridir.

Online Eğitim Koçu Olmak İçin Neler Yapılmalı?

 • Öğrenci koçu olmak için gerekli şartlar şunlardır:
 • Öğrenci Koçluğu Eğitimi almak
 • Öğrenci Koçluğu Sertifikası’na sahip olmak
 • İhtiyaç analizi yapmak
 • Etkili iletişim kurmak

Online Eğitim Koçu Fiyatları Ne Kadar?

Sınava hazırlık aşamasında öğrencilerimiz kesinlikle rehberliği ve desteği hak ediyor. Bu zorlu süreçte öğrenciler bedenen ve ruhen yoruldular. Bu nedenle birçok öğrenci kendini işine adamış öğrenci koçları aramaktadır. Elbette öğrenciler; hem deneyimli hem de ekonomik olarak kendilerine en uygun antrenörü seçmek isterler. Günümüz verilerinde, Online eğitim ve öğrenci koçları ders başına 150 ila 450 arasında değişen maliyetler gerektirir. Seans genellikle 45 dakika ile 1 saat arasında sürer. Her bütçeye göre ve programın niteliğine göre fiyatları değişebilmektedir.

Online Eğitim Koçluğu Daha Mı Ucuz?

Günümüz rakamlarında bir eğitim ve öğrenci koçu seans için 150 ile 450 TL arasında değişen ücretler talep etmektedirler. Seanslar genel itibariyle 45 dakika ile 1 saat arasında değişen sürelerde gerçekleştirilmektedir. Diğer paketlere göre daha ucuz olduğu söylenebilir.

Online Eğitim Koçunun Faydaları Nelerdir?

Öğrenciyi tanır ve ona uygun ders çalışma stillerini belirler.

Öğrencinin sadece ders başarısı ile ilgilenmez. Onu bir birey olarak ele alır ve sosyal hayatı ile birlikte değerlendirir.

Öğrencinin ders konusundaki eksikliklerini tespit eder. Bu eksikleri kapatması konusunda öğrenciyi yönlendirir.

YKS için eğitim koçluğu sadece haftalık planlı görüşmeler şeklinde ilerlemez. Öğrenci ve eğitim koçu her gün haberleşirler ve iletişim halinde olurlar.

Eğitim koçu öğrencinin ders çalışma haricindeki ihtiyaçlarını da tespit eder. Sınavlarda hızlı okuma ve dikkat yönetimi gibi eksiklere yönelik tavsiyeler sunar.

Sınav stresi ve heyecanı gibi olumsuz durumlarla baş edebilmesini sağlar.

 Eğitim koçluğu sadece öğrenciyle değil aile ile de yürütülür. Öğrenci ve ailenin işini kolaylaştırmak için aileye de tavsiyeler sunulur.

Online Eğitim Koçluğu Sertifikası Nasıl Alınır?

Online Eğitim koçluğu sertifikası almak için üniversiteler ve üniversite onaylı kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifika programına katılmaları gerekir.  Bu sertifika programları genellikle uzaktan eğitim şeklinde yapılmaktadır. Eğitimler ortalama bir ay sürmektedir. Bu kurslara kayıt olduktan sonra eğitim koçluğu sertifikası 1 ayın sonunda alınabilir. Eğitim koçluğu sertifikası alındıktan sonra öğrencilere eğitim koçu olarak hizmet imkanı sağlanabilir. Üniversite işbirliği ile hazırlanan öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifika programına katılarak e-devlet'te sorgulanan üniversite öğrencisi sertifika sahibi olabilirsiniz. 

YKS İçin Online Koçluk Ayrı Verilir Mi?

Eğitim koçluğundan istediğimiz sınav için faydalanabiliriz. Bu YKS sınavı için online koçluk verilmesinde de mümkündür. Eğitim Koçluğu, öğrencilerin yardıma ihtiyaç duydukları anlarda, stres yönetimlerinde, kaygı ve endişe durumlarının ölçümü ve rahatlatılmasında yardımcı olacaktır ve ayrıca öğrencilere sınav gününe kadar motivasyon kaynağı olmaya, yol göstermeye devam edecektir. Eğitim koçluğundan, liselere giriş sınavlarına girecek kişiler, Üniversite giriş sınavlarına ( TYT, AYT ) ya da lisansüstü sınavlara (ALES) girecek kişiler faydalanabilecektir.

Online Eğitim Koçluğu Neleri Kapsar?

Online Eğitim koçu sahip olduğu koçluk becerileriyle öğrenci merkezli bir iletişim süreci yaratır. Öğrencinin kendi potansiyelini keşfetmesi ve çıkacağı yolu döşemesi için samimi ama yorumlayıcı bir iletişim biçimi benimser. Genel olarak online eğitim koçluğu neleri kapsar sorusuna ise şöyle yanıt verebiliriz:

 • Öğrencinin eğitim ve kariyer odaklı ilerleyen süreçlerinde, kendisini tanımasına yardımcı olur.
 • Öğrencinin sosyal ve kişisel gelişim seyrini izler.
 • Güven verici bir iletişimi benimseyerek öğrencinin potansiyelini nasıl keşfedebileceğini açığa çıkarır.
 • Eğitim süreci boyunca öğrenciye gerekli gelişim ve eğitim programlarında destek olacak bir program hazırlar.
 • Öğrencinin kendini tanıma sürecinde karşısına çıkabilecek zorlukları ve fırsatları tespit ederek danışmanlık hizmeti verir.
 • Öğrenciye sadece eğitim ve kariyer konularında değil, sosyal hayattaki beceriler ile ilgili de hedef oluşturur.
 • Öğrencinin kazanımına yönelik farkındalığını artırır ve bu yönde programlar düzenler.
 • Öğrenci başarısı ve motivasyon süreci için gerekli destek çalışmalarına imaza atar.
 • Öğrencinin stresini ve sorunlarını da tespit ederek stres yönetimi konusunda öğrenciyi bilgilendirir.
 • Öğrenciyi gözlemleyerek sonuç veren raporlar hazırlar ve öğrenciye psiko-sosyal açıdan destek sunar.

Her şeyden önce online eğitim koçluğu bir güven inşası içerdiğinden, öğrencinin koça açılabilmesi ve buna yönelik çalışmalar yapabilmesi için koçun iletişim becerilerini geliştirmesi beklenir.

Online Eğitim Koçluğu Nereden Alınır?

Online Eğitim koçluğu eğitimi ve sertifikası üniversiteden ya da üniversite ile çalışan kurumlardan alınmaktadır. Bu amaçla üniversiteler iş birliği ile hazırlanan eğitim koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifika programına katılabilirsiniz. Eğitimi ve sınavı başarı ile tamamlayarak sertifikanızı alabilirsiniz.

Online Eğitim Koçu Ne İşe Yarar?

Eğitim öğretim hayatı boyunca öğrenciler; kendilerini anlayacak, hayallerini dinleyecek, kendisine yol gösterecek, yapıcı ve etkili yorumlar yaparak kendisinin bir yol çizmesine yardımcı olacak bir mentore ihtiyaç duyarlar. Tam da bu ihtiyaca karşılık veren Eğitim Koçları, öğrencinin kendisini tanımasına, potansiyelini keşfetmesine, öğrencinin yeteneklerini keşfederek kendisi için doğru yollar çizmesine olanak tanıyarak öğrenciye destek olurlar. Öğrencinin sorumluluk duygusunu geliştirmesini sağlar, özgüvenini arttırır.  Eğitim Koçu, öğrencinin akademik anlamda başarılı olmasını sağladığı gibi sosyal ve kültürel anlamda da öğrenciyi destekler, yeni hobiler edinmesini ya da var olan hobilerinin üzerine giderek yeni yetenekler kazanmasını sağlar.  Eğitim Koçu Ne İşe Yarar? Sorusunun en önemli cevaplarından biri ise, Eğitim Koçunun öğrencinin motivasyonunu arttırarak Hedefim Ne? Nereden Başlamam Gerekiyor? Hangi Mesleği Seçmeliyim? Sorumluluklarımın Bilincinde Miyim? sorularını rahatlıkla cevaplandırmasını sağlar. Eğitim Koçu, öğrencisini gözlemler, düzenli olarak gelişimi hakkında raporlamalar yaparak öğrencinin akademik hayatının takibini kolaylaştırır, sorunlar ile ilgili çözümler sunar. Öğrenci için yeni çalışma stratejileri belirlerken bu çalışma stratejilerinin öğrenci ile uyumunu da takip eder, bu yönde planlar oluşturur.